Какви ползи имаме от развитието на сръчността на пръстите? Заше е актуално и модерно да обсъждаме темата в съвремието? Какво да почерпим като опит от историята? Напразно усилие или инвестиция в себе си е развитието на фината моторика?
„Ръката е изтекъл навън мозък!“ (Кант)
Може да звучи леко налудничаво, но твърдението е натоварено със своя смисъл.
Настоящата статия рaзглежда по-детайлно темата за фината моторика. Много популярна тема и определено заслужава внимание. Да разберем нужно ли ни е да развиваме фината си моторика изобщо? Защо? Как?
Да започнем от там, какво е фина моторика?
Движението на мускулите на ръцете (и краката) на човека е моторика. Да уточним, че се има предвид най-вече координацията между ръцете и очите, защото фините движения на ръцете се осъществяват с помощта на зрението.
В нашия бит всяка минутка се налага да извършваме действия свързани с фината моторика, от примитивните жестове до най-дребните движения.
Добре развитата фина моторика активно взаимодейства с вниманието, координацията, наблюдателността, въображението, паметта (зрителна и двигателна). Благодарение на нея през целия си живот извършваме хиляди необходими дейности: пишем, рисуваме, закопчаваме копчета, завързваме връзки, работим на компютър и много, много други. От добре развитата ни ръка зависи качеството на живота.
Фината моторика се развива по естествен път още от раждането на човека. Това се случва въз основа на общата моторика. В началото детето се учи да хваща предмети, след това се появява навик да прехвърля от ръка в ръка. Наричат го „пинсетен захват“. На 2 години детето има способността да рисува, правилно държи четка, молив, лъжица. В предучилищна и ранната училищна възраст моторните навици стават все по-разнообразни и сложни. Увеличават се действията, за които е необходимо да се съгласуват движенията на двете ръце.
Малко история
Китайските учени, през 2 век до новата ера, са знаели за връзката между действията на ръцете и развитието на главния мозък на човека. Те твърдели, че упражненията на ръцете и масажа на пръстите хармонизират тялото и ума, също положително влияят на дейността на мозъка. Всеки пръст на ръката има определено въздействие върху кората на двете мозъчни полукълба.
Според тях развивайки пръстите си ние оформяме проекция на „схема на човешкото тяло“ в мозъка си. Речевите реакции също са в пряка зависимост от натренираността на пръстите. Там именно са разположени голямо количество рецептори, които изпращат импулси към централната нервна система. По този начин, масажирайки определени точки, бихме могли да въздействаме на вътрешните органи, които са свързани с тях.
Масажът на палеца повишава активността на главния мозък. Показалецът е свързан със стомаха. Средният пръст оказва влияние на червата, безименния влияe положително на работата на черния дроб и бъбреците. Масажирайки кутрето помагаме на сърцето. Твърди се, че масажът на китките оказва положително въздействие на вътрешните органи, тонизира, повишава имунната система, стимулира мисловната дейност и речта.
Защо да развиваме фината моторика?
Какво ни носи добре развитата фина моторика?
Развитието на речта и фината моторика са пряко зависими. От анатомична гледна точка око 1/3 от цялата площ на двигателната проекция на кората на главния мозък се пада на проекцията на китките. Тя се намира точно до речевата зона.
Това предполага, че прецизните движения на пръстите оказват формиращо и развиващо въздействие на речевата функция на детето. Ако искаме да научим детето си да говори са необходими освен тренировки за артикулационни апарат и упражнения за пръстите на ръцете.
Трябва да отбележим, че фината моторика развива не само речта. Тя въздейства на мисленето, въображението, двигателната и зрителната памет, наблюдателността, координацията и вниманието.
„…човешка ръка е изключително деликатен инструмент, деликатен, мощен и чувствителен. – Кристофър Прийст“
Как да развием фината си моторика?
Ето няколко идеи как да укрепим мускулите на ръцете:
Следващите предложения са за подобряване на зрително-моторната координация.
Няколко необичайни упражнения:
Започнете от най-лесните примери. Направете си ветрило и постепенно преминете към сгъването на жабка или пингвин, например. Ако не знаете как, може да посетите някой Оригами клас от нашия Артистичен кръжок в Кръгчето на новите деца.